Novinky

Špičkové laserové systémy GCC LaserPro. Tradiční značka od roku 1989.

 

ONLINE

REZERVACE

PREZENTACE

Porovnání laserů

Jak správně vybrat laser?

Co je technicky důležité a co méně?

Přečtěte si více v následujícím článku odpovědi na časté dotazy.

Produktivita a kvalita

Hlavní je produktivita, nikoli údaj o rychlosti stroje.

Co znamená údaj o rychlosti servomotorů? Měl bych si pořídit laserovou gravírku s nejvyšším skóre cm/s, respektive IPS?

Nejdříve je třeba zamyslet se nad několika faktory, které určují reálnou produktivitu stroje. Tak například bude kvalita zpracování důležitá? Chcete nejrychlejší stroj na trhu nebo efektivní laser, který klade důraz na kvalitu výrobku?

Produktivita laserové gravírky je ve zkratce množství operací, které jsem schopen na stroji provést za určitou dobu. Nicméně produktivita, která zároveň zajistí vysokou kvalitu zpracování znamená, že údaj o rychlosti takového stroje je jenom jedním z faktorů. Proč vlastně?

 

 

Nákres faktorů, ovlivňujících produktivitu:

rychlost

stroje

požadovaná

kvalita

akcelerace

rychlost

laserové trubice

Rychlost a akcelerace

Rychlost laserové gravírky je udávána v cm/s nebo IPS. Udává se tak jak rychle je pojezdová hlava schopná cestovat, ovšem reálná produktivita závisí na správném vyvážení ostatních faktorů. Některé typy strojů tak mohou dosahovat výjimečné rychlosti pojezdu hlavy, jenže pokud to ostatní zaostává, není taková rychlost reálně nikdy využívaná.

Největší časové ztráty nastávají například při gravírování malých předmětů. Je zpravidla výhodnější gravírovat materiál po celé šířce pracovní plochy a díky patentované technologii SmartACT tento faktor u laserových gravírek Laserpro zkrátit také dobu akcelerace, viz ilustrace jak zrychlení vypadá:

 

* Technologie SmartACT umožňuje gravírování i během akcelerace pojezdového systému.

Rychlost laserové trubice

Velmi důležitý faktor, jak rychlá je laserová trubice? Pokud jde především o gravírování a ne řez, musí rychlost pohybového systému odpovídat rychlosti laserové trubice jako takové. Pokud tedy pohybový systém projede daným místem, ale trubice přitom „nestihne“ generovat požadovaný počet pulzů, bývá výsledný produkt sice hotový dříve, ale je z hlediska kvality zpravidla neakceptovatelný. I z toho důvodu je 100% rychlost velmi málo používaná.

 

Specifika aplikace

Produktivita závisí také například na výkonu trubice. Pro gravírování razítkových štočků jsou rychlosti pohybového systému stahovány zpravidla na 40% a méně, aby měl laserový paprsek dostatek času pro gravírování materiálu do větší hloubky. Ve všech případech, kde je požadováno gravírování / řez do větší hloubky je údaj o rychlosti stroje irelevantní. Rozhoduje výhradně výkon.

 

Nákup laserové gravírky

Příště až se rozhodnete pořídit si laserovou gravírku / stroj pro řez materiálu, údaj o rychlosti pohybového systému bude pro vás důležitý možná nejméně. Nejdůležitější pro kvalitní produktivitu je údaj o rychlosti laserové trubice PPI a její výkon. Kvalitní laserová trubice je totiž ten nejdůležitější základ a jako hlavní nástroj určuje vše ostatní. Stroje Laserpro nabízejí vyvážený základ pro jedny z nejkvalitnějších laserových trubic značek Synrad a Reci.

Proč jsou v gravírkách Laserpro trubice značky Synrad (MADE IN USA)?

Laserová trubice je nejdůležitější komponenta každé laserové gravírky. Dá se říct, že i kdyby bylo vše ostatní špatné, s kvalitní laserovou trubicí budou i tak výsledky vždy dobré.  Z toho důvodu nemusíte mít obavy z nákupu gravírky Laserpro z jakékoliv cenové kategorie. Totiž ty nejlevnější stroje trubice Synrad obsahují, přitom jsou sestaveny z komponent v dokonalé rovnováze.

Pokud se například v minulosti stalo, že byla některá z komponent poruchová, jednoduše se vyměnila za kvalitnější typ. Celá evoluce technologie Laserpro začala velmi skromně a v současné době se díky této filozofii i při minimálních investicích nachází na světové špičce. Za své peníze tedy nepořizujete zbytečné nebo předražené komponenty, ale jen časem prověřené vybavení.

Značka Synrad vznikla v roce 1984 jako člen skupiny GSI, v současné době firma eviduje více než 200 000 instalací po celém světě a těší se přitom čímdál tím větší oblibě. Laserové trubice Synrad jsou od začátku známy svou stabilitou, vysokým výkonem a velmi vysokou životností. V oblasti celokovových CO2 trubic zabezpečují vysokou čistotu plynu, perfektní těsnění a elektronické komponenty zajišťující obvyklou minimální životnost 45 000 pracovních hodin. Přitom jakmile dojde na selhání trubice, nové naplnění plynem nebo generální oprava se provádí za zlomek původní ceny trubice.

Existuje snadná cesta pro zaměření středu jakéhokoliv objektu?

Ano, jedná se o funkci SmartCENTER. Pokročilý nástroj ke snadnému zaměření středu materiálu je implementován do všech strojů Laserpro. Už nikdy nebudete mít problém umístit nápis na klíčenku nebo třeba pásek od hodinek.

Jak SmartCENTER funguje? Při ručním tažení optické hlavy se do řídícího systému posílají v reálném čase neustále údaje o změnách polohy. Přesunete tedy optickou hlavu postupně na 2-4 okraje objektu a stroj sám vypočítá, kde se nachází střed.

Jaký typ optiky pro mou aplikaci doporučujete?

V nabídce Laserpro jsou čtyři různé typy optických čoček. Ty se od sebe liší ohniskovou vzdáleností ideálního bodu, kde se laserový paprsek spojuje, a tedy místa kde se provádí řez / gravírování.

1,5“ čočka

Ideální pro gravírování nejjemnějších detailů, méně vhodná pro gravírování / řez hrubšího materiálu.

2,0“ a 2,5“ čočka

Univerzální optiky pro precizní gravírování / řez až 10mm hrubého materiálu.

4,0“ čočka

Vhodná pro řez a gravírování v hloubce více než 10mm a to včetně nerovných materiálů. 4“ čočky je možné využít pouze v laserových gravírkách typu Spirit.

 

Je možné se strojem Laserpro gravírovat 3D motivy uvnitř krystalu?

CO2 laserové gravírky Laserpro jsou vybaveny trubicemi s vlnovou délkou 10600nm, ty jsou určené pouze pro povrchové zpracování materiálu. 3D efektu na povrchu se docílí snadno změnou výkonu paprsku a je tak možné gravírovat libovolný reliéf.

Ovšem ke gravírování motivu uvnitř krystalu potřebujete „zelený“ laser s kratší vlnovou délkou 532nm a 3-osý design pohybového systému. Jedná se však o jednoúčelový systém, nevhodný pro další obvyklé aplikace, z toho důvodu není pod značkou Laserpro v zastoupení.

Který typ motoru je nejvhodnější?

Na trhu jsou dvě používané technologie pohonu. Jsou to krokový motor a Servo motor. Jaký je vlastně mezi nimi rozdíl a který z nich je pro laserovou gravírku vhodnější?

Technologie Servo motoru zabezpečuje vyšší kvalitu zpracování a delší životnost. Vyšší kvalita zpracování je možná díky enkodéru, který snímá pohyb. Je jakousi zpětnou vazbou, která neustále posílá do stroje informaci o tom, na jakém místě se pohybový systém aktuálně nachází. Díky tomu může řídící systém pohyb okamžitě kontrolovat a není tak příliš závislý na vlastním výpočetním výkonu nebo spolehlivosti programování firmware. Dá se přirovnat ke kreslení rukou, v případě Servo motoru je to jako když se zároveň díváte na papír, v případě krokového motoru jste zcela závislí na paměti a výsledek tedy nemusí být podle očekávání.

Krokové motory se tak nazývají z toho důvodu, že je jejich pohyb určený jednotlivými „kroky“ bez jakékoliv zpětné vazby. Akcelerace systému tedy není tak dobrá, jinak by docházelo k vynechávání některých kroků. Navíc pohybový systém se nedá přesouvat ručně a je vyžadováno velmi složité a naprosto precizní programování takového stroje.

Porovnání

SERVO MOTOR

Vysoká

Vysoká

Vysoká

Vysoká

Nízká

Vysoká

Velká

Nízká

přesnost

akcelerace

rychlost

kvalita řezu

oscilace

cena

velikost

hlučnost

KROKOVÝ MOTOR

Nízká

Nízká

Nízká

Nízká

Vysoká

Nízká

Malá

Vysoká

Proč bych si měl vybrat právě laserovou gravírku Laserpro?

1)  Distribuce značky GCC Laserpro funguje dobře po celém světě – Laserpro se prodává ve více než 60ti zemích světa. Zkušenosti z těchto zemí svým distributorům GCC předává a servis je tak vždy vybaven všemi potřebnými informacemi.

2)  Zkušený a solidní výrobce – Nainstalováno je už mnoho tisíc laserových gravírek, díky vysoké poptávce se z továrny Laserpro stal jeden ze dvou největších výrobců na trhu.

3)  Stabilní laserová trubice – Laserová trubice je duší celé technologie. Stroje GCC Laserpro jsou vybaveny nejstabilnějšími trubicemi s velmi vysokou životností a naprosto perfektní kvalitou paprsku. Rychlost, kvalita a životnost trubic zajistily Laserpro místo ve světové špičce laserových gravírek.

4)  Kompletní řešení – Princip laserových gravírek Laserpro nabízí nejen různorodé možnosti využití, ale k dalším obvyklým účelům také příslušenství jako řezací stoly, různé rotační adaptéry. Nákupem technologie Laserpro si tak kompletně otevřete možnosti, které se v oblasti laserového gravírování používají.

5)  Dostupný strojový park – Výkony laserových trubic od 12W do 200W, velikost pracovní plochy od formátu A4 po A0, rychlost pohybového systému od 20IPS do 80IPS. Je možné vybrat si jakýkoliv stroj přímo na míru vašim potřebám.

6)  Rychlé gravírování razítkových štočků – GCC Laserpro vyvinulo unikátní a přitom jednoduchý ovladač pro okamžité gravírování i těch nejjednodušších grafických podkladů pro razítkové štočky. Stroj není třeba dlouze nastavovat, stačí poslat grafiku, vložit razítkovou gumu a štoček je za pár minut hotový.

7)  Perfektní softwarové vybavení a firmware – Software umožňuje odesílat úlohy přímo z grafického programu, který používáte. Nemusíte se tedy učit ovládat nový program. Firmware zajistí, aby byl produkt vyroben v co nejvyšší kvalitě.

8)  Globální zdroje, globální výhody – Značka Laserpro má možnost těžit z nejrozšířenějších a zároveň nejlepších současných technologií. Servo motory a lineární vedení pochází z Japonska, laserové trubice a optický systém zase z USA, elektronika od nejspolehlivějších výrobců v Taiwanu. Společnost Semper Corporation s.r.o. je jedním z nejrespektovanějších distributorů značky Laserpro. Díky výjimečným obchodním vztahům s výrobcem nabízíme našim zákazníkům technologie s plnou technickou podporou za velmi nízké ceny. To vše je v oblasti mezinárodní distribuce velká výhoda hlavně pro vás.

Jakou laserovou gravírku si mám vybrat?

V množství nepřeberných možností rozhoduje hlavně velikost pracovní plochy a výkon stroje. Menší kancelářská gravírka C180II postačí na většinu aplikací, pro sériovou výrobu a větší pracovní plochu je vhodné se podívat spíše po modelech typu Spirit.

Všechny dostupné modely jsou optimalizované tak, ať ze své konstrukce vytěží jen to nejlepší, nicméně například o takové rychlosti zpracování rozhoduje u modelů Laserpro především výkon, pokud si však nepořídíte optimální stroj, tak výkon naplno nevyužijete. Softwarové vybavení a pohybový systém modelů Spirit zabezpečí vždy to nejlepší a nejrychlejší využití kvalitní a výkonné trubice. Ostatní modely strojů mohou být i s výkonnou trubicí o poznání pomalejší.

Jak se s laserem GCC Laserpro pracuje?

Výrobce GCC Laserpro osazuje stroje vysoce kvalitními laserovými trubicemi. Světelný paprsek o určité vlnové délce je veden optickým systémem až k materiálu, který je bezkontaktně opracováván, tzv. gravírováním nebo řezáním.

Jednoduše odešlete grafiku na tisk z grafického programu jako do tiskárny a program se postará o to, aby optická hlava vedla laserový paprsek v požadovaných místech. Dávno je pryč doba, kdy bylo stroje třeba složitě nastavovat a programovat. Se systémem Laserpro berou pracovníci optickou hlavu dokonce i do ruky a ručně přesouvají na místo, kde chtějí, aby práce začala. Tento naprosto revoluční systém zpřístupnil technologii laserového zpracování úplně každému.

Jaký je doporučený výkon odtahu nečistot / filtrační jednotky?

Záleží na velikosti pracovní plochy, u menších modelů minimálně 300m3/hod, u větších modelů není doporučený výkon menší než 600m3/hod. Na druhou stranu vysokým výkonem určitě nic nezkazíte, naopak si významně usnadníte čištění pracovního prostoru od nečistot a prachu.

Je možné ukládat často opakované úlohy přímo do stroje?

Ano, s dokoupitelnou paměťovou kartou SmartMemory nemusíte stroj k PC vůbec připojovat. Kontaktujte nás pro aktuální cenovou nabídku.

Jaká je reálná řezací síla gravírky Laserpro s trubicí Synrad?

Tuto otázku si naši zákazníci pokládají velmi často a to z jedného prostého důvodu. I když je laserová gravírka víceúčelový stroj, je kvalita řezu tak vysoká, že téměř v jakémkoliv ohledu předčí řez na strojích, které jsou určeny jen pro řezání.

Z toho důvodu se laserová gravírka pořizuje i do výroby, kde je potřeba pouze řezat. Často se stává, že tyto stroje nikdy negravírují, ale pouze řežou. Vysoká kvalita zpracování je někdy zkrátka to hlavní a stroje s trubicemi Synrad jsou právě proto oblíbené. Nevýhodou jsou vyšší pořizovací náklady.

Příklady, řez plexi s trubicí Synrad o výkonu:

30W – až 4mm

60W – až 8mm

100W – více než 10mm

Poznámka: Může záviset na konkrétním druhu plexi.

Je možné ukládat často opakované úlohy přímo do stroje?

Ano, s dokoupitelnou paměťovou kartou SmartMemory nemusíte stroj k PC vůbec připojovat. Kontaktujte nás pro aktuální cenovou nabídku.

Jaký grafický software pro práci se strojem doporučujete?

Díky jednoduchému systému „poslat úlohu do tiskárny“ je možné používat různé programy. Doporučené jsou vektorové programy Corel Draw, Adobe Illustrator a AutoCAD.

Jak se naučíme s technologií Laserpro pracovat my?

Vybavíme vás nejen manuály k obsluze a návody ke zpracování materiálu, v našem VO eshopu je navíc k dispozici celá řada materiálů a produktů, které můžete začít okamžitě používat. Po odeslání objednávky zazvoní u dveří vaší firmy doručovatel zpravidla do 24 hodin, nemusíte tedy předměty a materiály zbytečně skladovat, tuto starost nechejte klidně na nás.

Kontaktujte nás, můžete si domluvit schůzku v našem showroomu, stroje vám rádi předvedeme stejně jako nepřeberné možnosti využití. I pokud si nejste jisti, jestli je zrovna ta vaše aplikace vhodná pro zpracování laserem, materiál k nám pošlete, zdarma provedeme test a třeba se za pár let rozhodnete si stroj pořídit.

Po pořízení stroje přijede na určené místo technik a během celodenního školení vysvětlí a ukáže vše, co potřebujete znát. Během každodenní praxe potom mohou nastat další nejasnosti a otázky, na které ochotně odpovídáme.

Je GCC Laserpro bezpečná technologie? Jde přece o laserové záření.

Naprosto, všechny stroje jsou vybaveny bezpečnostními zámky a uzavřeným systémem dveří, testovány a certifikovány CE a FCC pro zajištění maximální bezpečnosti práce. Zdraví pracovníků a minimální dopady na životní prostředí jsou vůbec těmi nejhlavnějšími kritérii značky GCC. Laserové gravírky tak navíc splňují ještě normy CDRH a IIIA, jsou tzv. „Pb free“, tj. k jejich výrobě není použito olovo. Se strojem Laserpro není třeba nosit pro práci ochranné brýle ani jiné další ochranné vybavení, je běžně součástí i kancelářských nebo domovních prostor.

Vydělám pořízením gravírky GCC Laserpro peníze i když ještě nemám zakázky?

Určitě, pokud budete chtít. Škála možností toho co je možné s CO2 laserem provádět je tak neuvěřitelně veliká, že naši zákazníci s gravírkami Laserpro objevují tento svět netušených možností i po letech, jakoby byli stále jen na jeho začátku.

 Jaké druhy materiálu lze s CO2 laserem zpracovávat?

Velmi stručný výčet: plexi, eloxovaný hliník, lakovaný kov, bambus, kartón, keramika, korek, sklo, textil, balící pěna, kevlar, guma, laminace, kůže, žula, nylon, lak pro leptání plošných spojů, plast, papír, polyester, fólie, silikón, sádra, kámen, dřevo atd.

 

SEMPER CORPORATION SRO

je certifikovaný distributor

a servisní středisko GCC

pro ČR a SR

Rozcestník společnosti

www.semper.cz

Rychlý kontakt
infolinka : 00420 731 516 860

e-mail : info@kvalitni-lasery.cz

Firemní blog

blog.semper.cz

Modely laserů

22 let s Vámi | 2001 - 2023

2001 - 201   ® SEMPER CORPORATION SRO | 2.května 480 | 742 13 Studénka | the Czech Republic | www.kvalitni-lasery.cz

Společnost je držitelem certifikátu jakosti ISO 9001:2015.

2001–